بدون دیدگاه
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۱

بي توجهي مسئولين استاني به گردشگري يك شهرستان؛

شفت بدون رییس گردشگری چگونه به استقبال نوروز می رود؟

خبر راست / بهنام ربيع زاده شفت بدون رييس گردشگري چگونه به استقبال نوروز مي رود؟

خبر راست / بهنام ربیع زاده نوروز در پیش است و همه نه تنها خانه ها را تکان داده اند بلکه تمهیداتی هم برای استقبال از بهار اندیشیده اند اما در این بین شهرستان شفت همچنان فاقد رییس میراث و گردشگری ست. این موضوع را درکنار عدم قرار دادن نام شفت در تابلوهای جهت نمای […]

خبر راست / بهنام ربیع زاده

نوروز در پیش است و همه نه تنها خانه ها را تکان داده اند بلکه تمهیداتی هم برای استقبال از بهار اندیشیده اند اما در این بین شهرستان شفت همچنان فاقد رییس میراث و گردشگری ست.

این موضوع را درکنار عدم قرار دادن نام شفت در تابلوهای جهت نمای مرکز استان قرار دهید تا عمق فاجعه روشن تر شود.

شاید شفتی ها شانسی در این زمینه نداشته باشند. اول اینکه در شفت چیزی بنام اداره وجود ندارد بلکه درحد مدیریت مانده و آنهم تنها یک نیرو دارد که هم رییس است هم معاون است هم کارمند اداری و تدارکات و … !

حالا از این که بگذریم سال و سالهای قبل کسی ریاست آن را برعهده داشت که اصلا برای اینکار ساخته نشده بود چرا که چیزی بنام امورگردشگری از او تراوش نکرد. گویا یکی از خبرنگاران در مورد کم کاری اش پرسشهایی کرده اما که با رفتار زشتی از او مواجه شده بود! البته این رییس بی اخلاق… کاندیدای شورای شهر رشت هم شد.

بعد از آن هوشیار رییس شد. با آمدن هوشیار روح کمی به جان بی رمق گردشگری شفت دمیده شد و امید آن بود که تحولاتی در راه است.

در دوره کوتاه حضور هوشیار اتفاقاتی از قبیل جشنواره های بومی محلی جوکول در میرسرا، سفال جیرده، شاه بلوط ویسرود و پنیر سیاهمزگی افتاد و کارها رو به بهبودی نهاد اما دیری نپایید که این رییس بطور ناگهانی و بدون هماهنگی با فرماندار به دانشگاه علوم پزشکی رفت و صدای اعتراض محسنی از این رخداد درآمد چرا که فرماندار شفت نهایت همکاری را در فرایند برگزاری جشنواره ها با هوشیار داشته است.

محمد رضا محسنی در واکنش وضعیت پیش آمده در آستانه نوروزو سفرهای مربوط به آن برآشفت و مسئولیت اینکار را برگردن ادار کل میراث فرهنگی و گردشگری نهاد.
البته هر کس هم جای او بود چنین میکرد. مگر میشود که رییس دایره ای به اینصورت و در این شرایط حساس بگذارد و برود ؟

محسنی در کنار بیان این موضوع همچنین از مسئولین میراث و فرهنگی گیلان به دلیل بی توجهی به گردشگری شفت انتقاد کرد. او گفت : « دلیل بی توجهی مدیران میراث فرهنگی در سطح استان و علت عدم حضور آنان در جشنواره های بومی محلی این شهرستان چیست؟ » این درحالیست که در جشن های خرمن و … که در گذشته برگزار می شد روسای گردشگری و بعضی معاون های استاندار و … از استان حضور می یافتند.

مدیر کل میراث و گردشگری گیلان اما یک روز قبل از محسنی گفته بود : « رئیس سابق میراث فرهنگی در شفت یک نیروی قراردادی بود. حدود سه روز هست که اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری بدون رئیس مانده و حداکثر ظرف دو روز آینده رئیس جدید میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شفت معرفی می‌شود. »

علیزاده همچنین بیان کرده بود که « کارهای ستادی میراث فرهنگی مرکز محور دنبال می‌شود و با توجه به‌قرار گرفتن در آستانه عید نوروز هیچ نگرانی از بابت نداشتن رئیس در ادارات شهرستانی وجود ندارد » که البته از چگونگی « مرکز محورش » توضیحی نداد.

مدیر کل گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان گیلان در ادامه افزوده بود : « مدیریت میراث فرهنگی در شهرستان‌ها اقداماتی در حد هماهنگی را بر عهده دارد . همه کارها و وظایف در ستاد تسهیلات سفر استان و شهرستان‌ها مشخص و مبین شده و کمترین نگرانی در شفت وجود دارد »

این جمله مبین آن است که اصالت وجودی این مدیریت در شهرستان ها فرمالیته است و همه چیز توسط اداره کل تصمیم گیری و فرماندهی می شود !! و بنظر میرسد که عدم حضور این مدیر کل در جشنواره های شفت بی اهمیت بودن آن ها بوده چراکه تصمیم برکزاری شان در اداره کل گرفته نشده است !

از روز موعودی که علیزاده برای معرفی مدیر گردشگری شفت مشخص کرده بود حدود یک هفته میگذرد و ازطرفی به آغاز سفرهای نوروز و عید نوروز هم تقریبا یک هفته مانده. واین انتقاد به استاندار که در سفر به شفت گفته بود : « شهرستان شفت از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردار است که می تواند در این خصوص اشتغالزایی فراوانی ایجاد شود. » وارد است که مدیرکل گردشگری اش در آزمون مربوطه ضعیف عمل کرده و یک شهرستان را با بلاتکلیفی مواجه نموده است.

شهرستان شفت درمجاورت مرکز استان قرار دارد و امامزاده اسحاق، چوبر، سیاهمزگی و مژدهه و چماچاه از مناطق بسیار زیبا و امامزاده ابراهیم تنها شهرک چوبی ایران است که میتواند هدف گردشگری شفت قرار گیرد.

همچنین بقعه سید ابوالقاسم نهزم، پل خشتی لیشاوندان و مسجد تاریخی کمسار ۳ اثر ثبت شده این شهرستان در فهرست آثار ملی ایران اند که نظر هر گردشگری را به خود جلب می نمایند.

طبق گفتگویی که فرماندار شفت با رسانه ها انجام داده است ۲۵۰ واحد خانه مسافر، ۲۵ رستوران، ۱۲ سفره خانه سنتی و ۵ مرکز اقامتی و پذیرایی و همچنین۳ مدرسه شهرستان با مجموع ۳۰ کلاس برای پذیرایی از فرهنگیان تجهیز شده است که در شفت آماده استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی در این شهرستان است.

 

خبر راست: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تائید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.


شماره خبر 19762 - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com