بدون دیدگاه
۱۳۹۷/۰۱/۱۳ - ۱۲:۰۶

بهنام ربیع زاده:

بحران زباله ، طلای کثیف ، سرمایه ای بزرگ / فرمانداری که نتوانست !

خبر راست بحران زباله / آتش زدن عمدی درختان چنار بلوار وروی شهر فومن یا خشکاندن درختان سایه گستر داخل شهر اغلب توسط افرادی انجام می شود که دارای مکان‌های تجاری و مغازه هستند.

خبر راست / بهنام ربیع زاده آتش زدن عمدی درختان چنار بلوار وروی شهر فومن یا خشکاندن درختان سایه گستر داخل شهر اغلب توسط افرادی انجام می شود که دارای مکان‌های تجاری و مغازه هستند. این افراد به عمد با آتش زدن ریشه و تنه درختان، هدف خشکاندن درختان را دنبال می کنند. کاری که […]

خبر راست / بهنام ربیع زاده

آتش زدن عمدی درختان چنار بلوار وروی شهر فومن یا خشکاندن درختان سایه گستر داخل شهر اغلب توسط افرادی انجام می شود که دارای مکان‌های تجاری و مغازه هستند. این افراد به عمد با آتش زدن ریشه و تنه درختان، هدف خشکاندن درختان را دنبال می کنند. کاری که سالهاست انجام می شود.

از مزارع برنج که کاه و کلوش آنها هر ساله به آتش کشیده می شود که بگذریم، همچنین بسیاری بیشه زارهای کنار خیابان و معابر یا در کوه ها و دشت ها هم به آتش کشیده می شود تا عده ای به زعم خیال خود با کمترین هزینه گیاهان و درختان مزاحم از بین برده و زمین را تبدیل به باغ یا ویلا کنند.

مطمئنا در روستاها ، دهیاران موظف هستند که از محیط زیست محافظت کنند و مانع چنین کارهایی شوند اما آتش زدن درختان ، بیشه زارها و مزارع هنوز ادامه دارد.

اکنون بحران زباله از سراوان به روستاهای استان رسیده و در کنار و گوشه جاده ها می توان تلنبار زباله را دید که کم کم فضای سبز را با بوی نامطبوع و سیمای زشت زباله ها پیوند زده است.

اگر چه گاه به گاه خبر معرفی یک دهیار یا شخصی به جهت آسیب به محیط زیست به دادگستری را می شنویم اما گویا قضات دادگاه ها به راحتی از کنار این مسائل به دلیل عدم آموزش دهیاران یا موارد مشابه می گذرند.

حل بحران زباله کار ساده ای نیست ، مجموعه ای از عوامل باید دست به دست هم دهند تا بتوانند با اجرای برنامه ای منسجم از مبداء _ آشپزخانه های مردم شهر و روستا_ این بحران را حل کنند ، اما این کار شدنی است.

زباله ها امروز با کوتاهی و عدم برنامه ریزی مسئولان به یک معضل تبدیل شده است.

این زباله ها که از آنها به عنوان طلای کثیف یاد می شود ، خاطر خواه فراوانی دارد و بسیاری گروه های زیست محیطی و یا سرمایه گذاران بخش خصوصی برای گرفتن امتیاز جمع آوری زباله ها سر و دست می شکنند! و مسئولان ما بجای جذب و حمایت از آنها ، به کارهای نمایشی و صورتجلسه های فرمایشی مشغول هستند.

امروزه بسیاری مسئولان با این مشکل مسئولانه برخورد نمی کنند و حاضر نیستند از گروه های زیست محیطی و یا بخش خصوصی در این خصوص حمایت کنند.

داستان مسئولان ما با علاقمندان به سرمایه گذاری در بخش زباله ، داستان آن کسانی است که نه خود توان انجام کاری را دارند و نه اجازه می دهند کسی قدمی بردارد، است.

دلایل برای این رفتار مسئولان زیاد است، اما شاید مهمترین آن در نام زباله _ طلای کثیف _ نهفته است.

امروز بحران زباله ها را به جایی رسانده اند که حل مشکل زباله ها تنها با همت فرمانداری و زیر مجموعه آن یعنی بخشداری ها و دهیاری ها در روستاها قابل حل است.

اگر کارگروه های پسماند و محیط زیست در فرمانداری ها از شکل تشریفاتی و نمایشی خارج و طرح های عملیاتی را بررسی و مورد حمایت قرار دهند در همین شهرستان فومن حداقل می توان ضمن حل معضل زباله در روستاها ، قریب به ۱۰ نفر را به شکل مستقیم و حدود ۱۰۰ نفر را به شکل غیر مستقیم وارد عرصه اشتغال نیمه وقت و تمام وقت نمود.

وقتی اسماعیل پور فرماندار فومن شد عده ای از زیست محیطی ها با توجه به سابقه حضور وی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اینکه او با مشکلات و معضلات گردشگری بیگانه نیست، تصور می کردند که در سیمای ظاهری شهر و روستای فومن شاهد تغییراتی خواهند بود.

تصور می شد که اسماعیل پور ، فرماندار فومن خواهد توانست با اهرم قدرت مدیریت فرمانداری، ادارات مرتبط و دهیاری ها را به سمت نگاه و حرکت زیست محیطی هدایت کند و در این بخش برای توسعه گردشگری قدم های مثبتی بردارد.

متاسفانه اسماعیل پور با سابقه طولانی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نتوانسته در یک سال حضورش در فومن برنامه عملیاتی برای مقابله با بحران زباله را تدوین ، اجرایی و یا حتی بین بخشی هماهنگ نماید.

برخی این مساله را به ضعف سیستم اداری ربط می دهند و برخی دیگر عدم توانایی در اجرای هماهنگی بین بخشیاینک برخی زیست محیطی ها از فرماندار دلسرد شده اند .

و امید آن میرود که توجه و یژه به این معضل صورت گیرد.

 

خبر راست: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تائید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

 


شماره خبر 20789 - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com