بدون دیدگاه
۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۸:۵۷

مدیر کل سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خبر داد:

برگزاری ۵۰ برنامه متفاوت همزمان با برگزاری هفته میراث فرهنگی

دراستانه  هفته میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نشست خبری مدیر کل سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اصحاب رسانه در محل ساختمان موزه رشت برگزار شد.

دراستانه  هفته میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نشست خبری مدیر کل سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اصحاب رسانه در محل ساختمان موزه رشت برگزار شد. اختصاصی خبر راست/ رضا علیزاده در این نشست، موزه های درهم تنیده، رویکردهای نو و مردمان نو را شعار هفته گردشگری امسال عنوان کرد و گفت: […]

دراستانه  هفته میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نشست خبری مدیر کل سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اصحاب رسانه در محل ساختمان موزه رشت برگزار شد.

اختصاصی خبر راست/ رضا علیزاده در این نشست، موزه های درهم تنیده، رویکردهای نو و مردمان نو را شعار هفته گردشگری امسال عنوان کرد و گفت: به مناسبت  هفته میراث فرهنگی به واسطه پنجمین سال تاسیس موزه رشت ۵۰ برنامه متفاوت چون برپایی  نمایشگاهها ، همایش ها، ایین های تجلیل ، افتتاح ساختمانهای اداری و موزه های و تورهای گردشگری به مجموعه سایتهای تاریخی و گردشگری و… از اهم برنامه های این هفته خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به انتقال اثار باستانی و بی نظیر در تپه مارلیک پس از حدو ۵۰ سال به موزه رشت تصریح کرد:  این کشفیات از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ بوده که جز شاخص ترین کشفیات در سطح بین المللی و جهانی بوده پس از کشف این آثار در راستای انتقال پیام تمدن ایران زمین و گیلان زمین به صورت امانی به موزه ملی انتقال یافت، لذا در پی درخواست اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ۵۹ قلم از این اثار سیمین و زیرین ابتدا به مدت ۱۵ روز در ایران به نمایش درخواهد آمد و پس از آن به هلند منتقل خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی گیلان گفت: درخواست من از شهردار محترم و دستگاه های اجرایی حوزه مرکز شهر این است که با قابلیت بخشی برخی ساختمان ها در بافت مرکزی شهر همچون ساختمان شهرداری و ساختمان پست به موزه، بتوانیم نقشی که بافت مرکزی شهر رشت دارد را به نحو احسن از آن بهره برداری کنیم.

او در پایان اعتبارات پیش بینی شده در حوزه موزه را بیش از ۳۰ میلیارد ریال اعتبار ابلاغی و ملی اعلام کرد و گفت: تخصیص اعتبارات به ما در بحث شکل گیری و توسعه موزه ها کمک خواهد کرد تا اقدام و رویکرد جدی تری در حوزه موزه ها صورت گیرد.

ولی جهانی معاون اداره کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری استان گیلان در ابتدای سخنان خود از مرمت و بازسازی قدیمی ترین اثر تاریخی استان گیلان برای اولین بار در ارتفاعات شهرستان سیاهکل بعد از۱۱۳ سال با نام امام زاده تورات خبر داد.

جهانی اعتبارات در نظر گرفته شده برای بازسازی و مرمت آثار تاریخی استان را بیش از ۱۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

افتتاح نخستین مرکز پژوهشی میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی دریای کاسپین

او در ادامه به تشریح برنامه های سازمان میراث فرهنگی در هفته موزه و میراث فرهنگی پرداخت و ادامه داد: یکی از مهم ترین برنامه ما افتتاح نخستین مرکز پژوهشی میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی دریای کاسپین است که همراه با رونمایی ۱۰ جلد عنوان کتاب در حوزه موزه خواهد بود.

جهانی گفت: بر اساس توافقاتی که با شهرداری رشت انجام گرفته است قرار براین شد تا ساختمان شورا به موزه مشروطیت، خانه فرهنگ به موزه فرهنگ و همچنین ساختمان های هتل ایران،شهرداری و پست به موزه های منطقه ای و محلی استان گیلان تبدیل شود.

قوامی مسئول موزه رشت نیز در این نشست گفت: تلاشی که در حال حاظر در بحث موزه های کشور وجود دارد این است که ما بتوانیم یافته ها و رویکرد های جدیدی را برای جذب مخاطبان جدید داشته باشیم.

او گفت: تلاش ما امسال بر این است که بتوانیم موزه های استان را پربارتر و پر جاذبه تر و با جذب مسافر بیشتر به اهدافی که داریم نزدیک کنیم.

قوامی در ادامه خاطرنشان کرد: به همت مدیریت و معاونت و همکاری موزه ملی توانستیم برای اولین بار مجموعه آثار زرین وسیمین مارلیک را در استان به نمایش در بیاوریم که در بخش باستان شناسی موزه آماده بازدید است.


شماره خبر 23236 - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com