بدون دیدگاه
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ - ۱۳:۲۸

یک افطاری و چند نگاه؛

تلفیق یاس و امید

اختصاصی خبر راست/ بهنام ربیع زاده :هرقدر که افطاری رییس جمهور با هنرمندان پرحاشیه برگزار شد اما استاندار گیلان درفضایی آرام با مدیران و فعالان ستادی روحانی

اختصاصی خبر راست/ بهنام ربیع زاده :هرقدر که افطاری رییس جمهور با هنرمندان پرحاشیه برگزار شد اما استاندار گیلان درفضایی آرام با مدیران و فعالان ستادی روحانی روزه اش را باز کرد . اگرچه در دعوتنامه ” ضیافت افطاری ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در گیلان ” قید شده بود اما تعداد ” دولتی ها ” […]

اختصاصی خبر راست/ بهنام ربیع زاده :هرقدر که افطاری رییس جمهور با هنرمندان پرحاشیه برگزار شد اما استاندار گیلان درفضایی آرام با مدیران و فعالان ستادی روحانی روزه اش را باز کرد .

اگرچه در دعوتنامه ” ضیافت افطاری ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در گیلان ” قید شده بود اما تعداد ” دولتی ها ” بیشتر بچشم می آمد و برخی شان ” ساکتان ” دوره انتخابات بودند .

شاید این اولین نشست عمومی سالاری با فعالان ستادی دکتر روحانی در گیلان بود اما فضای یاس و ناامیدی شدیدی درآن موج می زد بطوریکه استاندار نیز ناگزیر به اعتراف اش شد اما سعی کرد وانمود نماید که چنین چیزی وجود ندارد.

به سخنرانی ها و گفتگوهای جلسه که نگاه کنی ، آنقدر آه و ناله دیده می شود که ترجیع بند همه ” یاس و پشیمانی ” ست .

طبیعی بود که بعداز خلف وعده های بیشمار ، معرفی کابینه آنچنانی ، اوضاع اسفناک اقتصادی ، وضعیت فیلترینگ رسانه ها ، قیمت دلار ، تداوم مدیریت گذشته و و و و ، قیافه ها؛ درهم ، عبوس و گرفته باشد.

به چهره ها که دقیق می شدی چیزی بنام ” امید ” در آنها دیده نمی شد و البته ” نومیدان ” دیگری پشت تریبون منادی ” امید ” بودند !!

شاید در دل چهره ها آرزوهای بزرگی موج بزند که به سادگی و بسرعت پامال شد !
و شاید شعر ” چیدن سپیده دم / مارگوت بیگل ” را بتوان مصداق این روزها دانست؛
” … ساده است ستایش گلی ،
چیدنش و از یاد بردن
که
گلدان را آب باید داد ”

بعضی دیدگاهها قبل از افطاری

بعداز فشار بیشتر ” بر دکمه فیلترینگ پیام رسان تلگرام “صبح روز یکشنبه پرسشی را برای عده ای ارسال کردیم که ” به افطاری می روند یا خیر؟ و در هر صورت دلایل شان را برای ما ارسال نمایند “.

عده ای – مثل همیشه – پاسخ ندادند ( که این حق آنهاست ). برخی هم عموما حضور نداشتن در حوزه جغرافیایی استان را دلیل عدم حضور عنوان کردند و چند نفر هم برای مان نوشتند.

غلامحسین بخشی عضو کارگزاران سازندگی گیلان در عبارتی کوتاه ” میهمانی بر سر سفره خداوند یکتا و دیدار دوستان به برکت ماه مبارک رمضان ” را دلیل حضورش عنوان کرد .

مصلحت در وفاق و همدلی ست

دبیر مجمع خط امام گیلان معتقد بود ” رسم خوبی ست که سالهاست درکل کشور درمیان مجموعه های مختلف و در استان نیز بین دوستان اصلاح طلب و حامیان دولت اتفاق افتاده و می افتد.”
اسحاق راستی نوشت : ” در سالهای گذشته نیز هربار مجموعه ای یا چند مجموعه میزبان دوستان اصلاح طلب بوده اند و حداقل نتیجه ای که داشته این است که دوستان یکدیگر را ملاقات نموده و از یکدیگر ، مجموعه خود و یا در مورد مسائل سیاسی استان یا کشور با هم تبادل نظر و گفت و گو نموده و مینمایند.
ضمنا این نشست ها پیامی دارد ؛ دوستان اصلاح طلب با اینکه نقدهایی به مجموعه دولت در سطح کشور یا استان دارند و یا ممکن است اختلاف نظری باهم داشته باشند اما مصلحت را همچنان در وفاق و همدلی با هم می دانند.”

من می روم . دلیلی برای نرفتن نمی بینم

این را عبدالرضا ابراهیمی گفت . دبیر اتحاد ملت به وضعیت کشور اشاره کرد و نوشت :
” وقتی ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند که این دولت زمین بخورد، وقتی عده ای منافع کشور را نمی بینند و قتی پماژ نامیدی بصورت فول تایم در جریان است ودهها دلیل دیگر شبیه هم ، بنظر من باید مصمم تر باشیم و از مسیری که انتخاب کردیم برنگردیم. ما دهها کار نکرده داریم همین امروز در مجلس دیدیم که با لایحه مهم Fatf چه کردند! این خودش یه کار مهم است. باید مجلس اینده بهتر از مجلس فعلی شود. بنابراین میطلبد که پیام را واضح ارسال کنیم؛
اصلاح طلبان پای کار هستند و برای توسعه و پیشرفت کشور به این زودی ها نا امید نمی شوند . ”

همه باید برویم

مازیار صیادی دبیر کل مجمع مهندسین معتقد بود که نباید چنین افطاری هایی تحریم شود . ( البته پرسش ما عام بود اما شاید حواشی افطاری رییس جمهور بر صیادی و چند تن دیگر سایه انداخته بود که لزوما از پرسش طرح شده نتیجه ” تحریم ” استخراج کرده بودند )

دبیر کل مجمع مهندسین گیلان :
” با تحریم دورهمی سیاسی سازنده عملا به شاکله همگرایی و گفتکو آسیب جدی وارد می شود.

بیاد آوریم روزگاری را که برای برگزاری مراسم افطاری اجازه نمی دادند‌ ما از چنان فضای بدینجا رسیدیم”

صیادی ضمن تاکید به حضور همه، تحریم مهمانی افطار دولت تدبیر امید را فرصت مغتنم برای کسانی دانست که کاروان براندازی دولت درجاده رادیکالی را بحرکت درمی آورند و از این مجرا، با انقباضی کردن فضا و دامن زدن به خشونت سیاسی و بین المللی، کشور را بحرانی تر نموده و از این کریدور به اهداف شان نزدیک تر می شوند.

” بنابراین اگر تحلیل عمیقی داشته باشیم نباید با تحریم مهمانی دولت وارد بازی معاندان دولت تدبیر و امید شویم”

او البته اشاره گذرایی به کاستی ها و ضعف های دولت در جانمایی مدیران نیز اشاره داشت.

بخاطر اصلاح طلبان نمی روم

شخص دیگری که نظرش را برای مان ارسال کرد اما خوست نامش فاش نشود دیدگاه جالبی داشت : ”

فکر می کنید با نرفتن به افطاری چه اتفاقی میافتد؟

باید بررسی شود که با نرفتن برخی هنرمندان به افطاری تهران ، در ضیافت رییس جمهور اتفاقی رخ داد یا خیر؟

وقتی در تهران چیزی نشد در رشت هم اگر چند نفر نروند اتفاقی نمی افتد . مگر اینکه جامعه واقعا مدنی باشد و اصلاح طلبان – واقعا – به جامعه مدنی اعتقاد داشته باشند. آنوقت اینگونه نرفتن ها تغییر زیادی در رویکرد حاکمان یا دولت ایجاد می کند .

البته ما اگر برویم بخاطر دورهمی میرویم نه بخاطر اصلاح طلبان.”

مگر نه اینکه ما برای بهتر شدن و عقب نرفتن به گذشته رای داده ایم؟

در کنار موافقان، نظر یکی مخالفت با حضور در تالار سلطان بود .

پریسا عمویی نوشت :

” من به مهمانی افطار فعالان ستادی دکتر روحانی نخواهم رفت چراکه تجربه نشان داده  که چنین برنامه هایی فقط بهانه ای برای خودنمایی عده ای است که حضور خود را نردبانی برای بالا رفتن می بینند .

با اینکه در افطاری سال گذشته حضور داشتم اما بعدها این سوال ها برایم ایجاد شد که واقعا چنان ضیافتی آن هم بعد از جشن پیروزی دکتر روحانی در استادیوم عضدی رشت چه ضرورتی داشت ؟

از سوی دیگر  ما چرا باید به دور خود دیوار بکشیم و در این ضیافت تریبون ها دوباره به چند تن از سیاسیون و حامیانی که در ایام انتخابات بسیار سخن گفتند، سپرده شود و نظرات قبلی خود را بیان کنند و ما فقط  شنونده باشیم و کف بزنیم ؟

بهتر بود به جای ضیافت افطاری میزگردی برای گفت و گو شکل می گرفت تا شنونده راه حل ها برای  خروج از وضعیت کنونی سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی  باشیم .

مگر نه اینکه ما برای بهتر شدن و عقب نرفتن به گذشته رای داده ایم ؟ پس چرا درجا می زنیم ؟

به نظر من این مهمانی؛ تکرار افطاری سال گذشته است.

ای کاش  این سفره از سوی ستاد برای کودکان کار گیلان گسترده می شد نه برای سیاسیون و حامیانی که چشم  و شکم هایشان از دیدن سفره های خوش رنگ سیر شده است . “


شماره خبر 24615 - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com