بدون دیدگاه
۱۳۹۷/۰۶/۲۴ - ۱۳:۵۹

نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌و بودجه

اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ اشتغال موجود/ بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار داریم

رئیس سازمان برنامه‌و بودجه با بیان اینکه روحیه خود را در مقابل تهدیدات خارجی از دست نداده و تحریمها را دور می‌زنیم، گفت: برنامه جامع برای مقابله با تحریم از تیرماه آماده شده است و یک میلیارد دلار به صورت ویژه برای حفظ اشتغال موجود در نظر گرفته شده است. به گزارش خبر راست، محمد […]

رئیس سازمان برنامه‌و بودجه با بیان اینکه روحیه خود را در مقابل تهدیدات خارجی از دست نداده و تحریمها را دور می‌زنیم، گفت: برنامه جامع برای مقابله با تحریم از تیرماه آماده شده است و یک میلیارد دلار به صورت ویژه برای حفظ اشتغال موجود در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبر راست، محمد باقر نوبخت در مراسم رونمایی و امضا و مبادله تفاهمنامه برنامه اشتغالزای دولت که امروز بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار و اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ اشتغال موجود| تهیه برنامه جامع برای مقابله با تحریم‌هامعاونت علمی و فن‌آوری امضا شد با اشاره به نوسانات اخیری که در بازار ارز روی داده است، گفت:‌ دوستان ما در بانک مرکزی برای کنترل نوسانات بازار ارز تلاش می‌کنند که امیدوارم بزودی براین مسئله فایق آیند. در سایر موارد هم دست روی دست نمی‌گذاریم بلکه به جد برای رفع مشکلات تلاش می‌کنیم. بنابراین برای مقابله با تحریم‌های خارجی بسته‌های حمایتی از تیر ماه تهیه کرده‌ایم.

نوبخت با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها ۱۴ برنامه اشتغالزا ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه را اجرایی خواهیم کرد، گفت‌: به هر حال تحریمها لطماتی را به صنعت کشور که بار اصلی اشتغال روی دوش آن است وارد خواهد کرد. به همین دلیل ۵ بسته جبرانی و حمایت در سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و در آینده بسیار نزدیک جزئیات این بسته‌ها اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه یکی از بسته‌ها در این طرح، بسته حمایت از تولید است، گفت: بخشی از بار اشتغال روی دوش واحدهای تولیدی است؛ بنابر این باید برنامه‌هایی مرتبط با ایجاد فرصت‌های شغلی ایجاد و از سوی دیگر بایستی جلوی ریزش نیروی کار فعلی را بگیریم که این موضوع نیاز به منابع خاص خود دارد.

نوبخت افزود: برهمین اساس با مجوزی که اخیرا از شورای هماهنگی اقتصادی و با تایید مقام معظم رهبری اخذ شده یک میلیارد دلار به صورت ویژه برای حفظ اشتغال موجود در نظر گرفته شد.

نوبخت با بیان اینکه در مجموع همکاهنگی‌های لازم برای مقابله با اثرات سوء‌ تحریم‌ها انجام شده است، گفت: در ۴۰ سال گذشته دشمنان آرزوی زمین‌گیر شدن نظام را داشتند این در حالی است که ما برای مقابله با تهدیدهای خارجی تحریم‌ها را دور خواهیم زد و روحیه خود را در مقابل دشمنان از دست نخواهیم کرد.

در برنامه پنج ساله پیش بینی کردیم سالی ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار می شود و با ادامه روال گذشته حداکثر بتوانیم همین تعداد شغل را ایجاد کنیم در حالی‌که ما بیش از ۳ میلیون ۲۰۰ هزار نفر بیکار داریم.

نوبخت اظهار داشت: اینکه از ۲۰۰ هزار نفر به ۷۰۰ هزار نفر کار آفرین برسیم باز هم تعداد زیادی بیکار هستند برای همین برنامه ریزی شد که سالانه بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم که حدود ۳۰۰ هزار نفر از افراد بیکار قبلی هم به شاغلین بپیوندد.

وی افزود: بهار امسال ۷۱۱ هزار نفر وارد بازار کار شدند و ما تلاش کردیم با انجام برنامه هایی به ویژه طرح های عمرانی کارهایی را انجام دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی صرف کرده‌ایم که این بیش از پنج برابر سال قبل است؛ به این معنا که اعتبارات طرح های عمرانی نسبت به سال قبل پنج برابر شد و بجز ۷۱۱ هزار نفر، ۴۰ هزار نفر دیگر هم وارد بازار کار شدند ولی این به این شکل است که از یک استخر یک پیاله آب برداریم که تاثیری ندارد. به همین دلیل امسال برای ۱ میلیون و ۳ هزار نفر فرصت شغلی برنامه ریزی کردیم.


شماره خبر 31991 - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com