۳ دیدگاه
۱۳۹۷/۰۹/۱۷ - ۹:۵۳

محمدرسول محمدپور:

از وعده انتقال آب “کاسپین” تا افزایش یارانه نقدی / رد پای پوپولیسم در مسیر دولت…

محمدرسول محمدپور

از سال ۸۴ کشور با پدیده ای موسوم به جریان انحرافی که زاییده شرایط روز و البته در راستای منافع طیفی حداقلی و خاص از اقتدارگرایان بود دست به گریبان گردید.

خبر راست / محمدرسول محمدپور

از سال ۸۴ کشور با پدیده ای موسوم به جریان انحرافی که زاییده شرایط روز و البته در راستای منافع طیفی حداقلی و خاص از اقتدارگرایان بود دست به گریبان گردید.

جریانی که با اتکا به قرائتی نوین از پوپولیسم و با سرفصل هایی همچون عدالت محوری و مستضعف گرایی و البته حمایت برخی از ارکان قدرت توانست هشت سال بر اریکه اجرایی کشور جلوس کرده و خسرانی قابل توجه به منافع ایران وارد کند که به زعم کارشناسان شاید تا چند دهه آثار لطمات آن بر جامعه مشهود باشد.

یقینا یکی از دلایل تسریع در جمع بندی بر حمایت و پذیرش روحانی به عنوان نامزد مورد حمایت جریان اصلاح طلب نیز دفع شر عقبه و همفکران این جریان، از حضور دوباره در مسند قدرت بود.

بررسی ادبیات و برنامه های روحانی و دکترین ارائه شده از سوی اتاق فکر وی در انتخابات سال ۹۲ به وضوح نشان دهنده تعرفه روحانی با ایجاد تقابل و نمایش عمق تضاد وی با عملکرد دُوَل قبلی به عنوان فنداسیون کسب آرا در انتخابات بود و این بیان انتقادات از عملکرد، حتی تا قریب به پایان دولت یازدهم نیز به عنوان یک استراتژی کاربردی مورد استفاده دولتمردان و علی الخصوص آقای رییس جمهور حقوق دان قرار می گرفت و همیشه مشکلات موجود به آواری بر سر دولت قبلی تبدیل میشد(البته در برخی از حوزه ها این امر مصداق عینی در واقعیت داشت).

انتقادات مستقیم و مستمر از نحوه اداره کشور در دولت های نهم و دهم و پرداختن به جزییاتی همچون علل پرداخت یارانه نقدی و یا برنامه های عمرانی از قبیل سد سازی هایی که فاقد توجیه علمی بودند به نُقل محافل آقای رییس جمهور با حامیان خود بدل شده بود و کمتر ملاحظه میشد جلسه ای برگزار گردد و احمدی نژاد از سوی روحانی مورد الطفات قرار نگیرد.

لیکن متاسفانه با تشدید بخشی از فشارها در کشور و بر مردم به خصوص در حوزه اقتصادی که خاصه ناشی از عدم مدیریت صحیح کابینه دولت دوازدهم بود، رفته رفته شاهد ظهور و بروز پدیده ای بودیم که پیوسته و آرام آرام ادبیات و اندیشه هیئت دولت پاک دستان آن روزها و میهمانان اوین امروز را به یاد می آورد!!

ادبیات دون و تاسف برانگیز برخی وزرا در مواجهه حضوری با مردم و سبوس برنج..! تا ارائه طرح های جزیره ای که بدون هیچ منطق قابل درکی گویا ناطق آن به سبکی ملیجک وار تنها قصد خشنودی جمع حاضر در جلسه را داشته و حتی لحظه ای به تبعات بعدی آن فکر نکرده است.

در روزهای اخیر به نقل از برخی متولیان اقتصادی دولت وعده افزایش یارانه های نقدی به سرتیتر خبرها بدل شده بود و این در شرایطی بود که در تاریخی نه چندان دور آقای رییس جمهور با انتقاد از هرگونه پرداخت نقدی دولت به مردم بارها خاک تیم اقتصادی دولت قبل را به توبره کشیده و همواره یکی از اصلی ترین دلایل تورم را پرداخت یارانه نقدی میدانست.
آقای روحانی علت این تغییر استراتژی و چرخش قهرمانانه در حوزه اقتصادی و بکارگیری ابزار یارانه نقدی آن هم با وعده افزایش نزدیک به صد در صدی چیست؟؟

شاید شاهکار دولت تدبیر و امید را بتوان “وعده انتقال آب دریاچه کاسپین به کویر مرکزی” و بازخوانی یک پرونده مختومه از لحاظ علمی و منطقی باشد که در آن نه نقطه ای از امید به چشم میخورد و نه جرعه ای از تدبیر…

قطعا این وعده با توجه به حواشی سالهای اخیر به نقطه عطف روحانی در مبادرت به بکارگیری ابزار پوپولیسم جهت اغنای افکار عمومی زادگاه خود خواهد بود.

آقای رییس جمهور شما که همواره در تلاش هستید خود را فردی در چهارچوب عقلانیت به مردم تعرفه کنید و در اندیشه محوری مدعی محسوب می گردید آیا توان توضیح یک پاراگراف در خصوص پشتوانه علمی این اقدام تخیلی و تحقق وعده خود را دارید؟؟؟
آیا تاکنون شخصا با یک کارشناس ساده متخصص در این خصوص تبادل نظر کرده اید؟؟
آیا اطلاعی از اکوسیستم رو به نابودی دریاچه در حال حاضر دارید؟؟
آیا واژگانی همچون غلظت نمک و تنزل سطح آب دریاچه در سالهای اخیر برای شما آشنا هستند؟؟
آیا میدانید شیب دریاچه به سمت کدام کشور همسایه بوده و با این اقدام شما که میتواند حتی باعث تهدیدات امنیتی گردد چیزی از کاسپین باقی نخواهد ماند؟؟
آیا تاکنون نگاهی هر چند سطحی به این لایحه که از سوی همشهریان شما ارائه گردیده انداخته اید و اذعان دارید که عملا این کار بی فایده و غیر ممکن است چرا که ارتفاعی که قصد انتقال که آب دریاچه را در مسیر سمنان دارید خود چالشی است که هنوز دوستان شما راهکاری برای آن ندارند؟؟
آیا میدانید انتقال آب نیازمند شیرین سازی میباشد و در طرح دوستان شما قرار است این اقدام در مبدا یعنی در ساحل کاسپین رخ داده و نمک مازاد به دریاچه بازگردد و این یعنی فاجعه…
آیا همزبانان سمنانی شما تاکنون لحظه ای به انتقال آب دریای عمان به کویر مرکزی که راهکاری اجرایی جهت تحقق آن وجود دارد اندیشیده اند و یا در انجماد فکری خود مصلوب شده اند و طوطی وار تنها نام کاسپین را بر زبان می آورند؟؟
و صد سوال بی پاسخ دیگر…

آقای روحانی سلام
ساعت ۸ صبح امروز است لطفا از خواب برخیزید و با حضور در فضای عقلانیت وعده های واهی را به دست فراموشی بسپارید و به جای پوپولیسم گرایی به فکر تغییر در ساختار معیوب دولت خود باشید و مشکلات موجود را از راه صحیح خود حل کنید چرا که این قبیل بدل ها که در فنون کشتی کاربرد دارد برای ملت ایران نخ نما شده است.

آب دریاچه کاسپین قابل انتقال نیست…

محمدرسول محمدپور

خبر راست: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


شماره خبر 38185 - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com