بدون دیدگاه
۱۳۹۶/۰۴/۱۰ - ۱۱:۱۶

تجربه گرمای ۵۴ درجه در اهواز/ برای جلوگیری از گرمازدگی چه کنیم؟

گرمازدگی : گرمای هوای خوزستان در این روزها به اوج خود رسید و شهروندان خوزستانی در بیشتر شهرهای این استان دمای بالای 50 درجه را تجربه می‌کنند.

افراد سالمند و کودک و بیماران قلبی عروقی از جمله افراد حساس و از عمده قربانیان موج گرما و گرمازدگی هستند که در حد امکان باید در برابر شرایط گرمایی حفاظت شوند. به گزارش خبر راست، گرمای هوای خوزستان در این روزها به اوج خود رسید و شهروندان خوزستانی در بیشتر شهرهای این استان دمای بالای […]

افراد سالمند و کودک و بیماران قلبی عروقی از جمله افراد حساس و از عمده قربانیان موج گرما و گرمازدگی هستند که در حد امکان باید در برابر شرایط گرمایی حفاظت شوند.

به گزارش خبر راست، گرمای هوای خوزستان در این روزها به اوج خود رسید و شهروندان خوزستانی در بیشتر شهرهای این استان دمای بالای ۵۰ درجه را تجربه می‌کنند.

گرما در مسجدسلیمان، صفی‌آباد دزفول، آبادان و امیدیه به اوج خود رسید و بر اساس اعلام سازمان هواشناسی خوزستان دمای این مناطق نزدیک به ۵۳ درجه بود.

دمای بی‌سابقه اهواز

شهروندان اهوازی از هفته گذشته تاکنون به دلیل الگوهای تابستانه حاکم بر جو گرمای بالای ۵۰ درجه را تجربه کردند و به دلیل افزایش دما تا مرز ۵۴ درجه سانتی‌گراد اهواز به عنوان گرم‌ترین شهر جهان معرفی شد.

کوروش بهادری با اشاره به آخرین وضعیت جوی استان خوزستان اظهار داشت: در طول شبانه روز گذشته حداکثر دمای اهواز به ۵۴ درجه رسید و پیش‌بینی می‌شود دمای استان یک تا دو درجه کاهش یابد اما دوباره دما روندی صعودی دارد.

وی افزود: تاکنون دمای ثبت شده روز گذشته اهواز در هیچ یک از شهرهای استان کشور به این شدت وجود نداشت و دمای ۵۴ درجه اهواز در طول ۱۰ سال گذشته یک عدد بی‌سابقه‌ای است.

گرمازدگی ۱۳ نفر در گتوند

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان گفت: دما در روز‌های شنبه و دوشنبه هفته آینده به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد البته افزایش دما و رسیدن آن به عدد ۵۴ دور از انتظار نیست و در روزهای گذشته شهرهای امیدیه، آغاجاری، ماهشهر، هندیجان، دزفول، بستان و گتوند دمای بالای ۵۰ درجه را تجربه کردند.

گرمای هوا سبب بروز مشکلاتی در برخی از شهرهای خوزستان از جمله گتوند شده که برخی از شهروندان را به علت گرما زدگی راهی بیمارستان کرد.

بنا بر اعلام مسئولان، به علت گرمای شدید هوا ۱۳ شهروند گتوندی به علت گرمازدگی راهی بیمارستان شدند.

به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گتوند، به دلیل افزایش دما و گرمای شدید ۱۳ نفر در بخش‌های مرکزی و عقیلی این شهرستان به بیمارستان انتقال یافتند.

یوسف بهداروندی ادامه داد: در ۴ روز گذشته تا‌کنون ۱۳ نفر به‌دلیل گرمازدگی راهی بیمارستان ۳۲ تختخوابی کارون شهرستان گتوند شدند.

خودداری از تردد غیر‌ضروری در زیر تابش آفتاب

وی کوچکترین بیماران گرمازده گتوندی را ۲۴ ساله و مسن ترین آنها را ۹۱ ساله معرفی کرد و توضیح داد: ۸ نفر از این بیماران مرد بودند و ۵ نفر نیز زن هستند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گتوند بیان کرد: پس از انتقال بیماران به بیمارستان کارون اقدامات درمانی از جمله سرم‌تراپی، انجام آزمایشات و  ECG (نوارقلب) ‌روی بیماران انجام شد.

وی با بیان اینکه پس از اقدامات درمانی مناسب بیماران از بیمارستان مرخص شدند به با پیش‌بینی افزایش دمای هوا در روزهای آینده اشاره کرد و گفت: به شهروندان و روستائیان توصیه می‌کنیم در ساعات اوج گرما از تردد غیر ضروری در زیر تابش آفتاب خودداری کنند.

بهداروندی از همه شهروندان خواست در این روزهای گرم در صورت احساس ضعف و بی حالی در بدن، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند تا درمان شوند.

اما معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گرمازدگی و بیماری‌های جانبی توصیه‌هایی ارائه داد.

ضرورت استفاده از آب‌ شرب سالم

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز توصیه کرد: از آشامیدن آبی که از سلامت آن اطمینان ندارید مانند آب اماکن عمومی که از نحوه تهیه آن و تأمین یخ مورد استفاده اطلاع ندارید، تا حد امکان خودداری و در بیرون از منزل از آب‌های بطری استاندارد استفاده نمائید. همچنین از لوله‌های آب فضای سبز در پارک‌ها هرگز آب ننوشید. این آب‌ها بدون تصفیه و حاوی مقدار زیادی میکروب‌های بیماری‌زا است که در صورت نوشیدن می‌تواند عفونت‌های گوارشی را سبب شود.

 همچنین معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز آورده است: از یخ‌های غیر‌خوراکی یا یخ‌هایی که روی سطوح آلوده و در تماس با دست افراد مختلف قرار گرفته‌اند، استفاده نکنید. با توجه به گرمای شدید هوا و تمایل بالا به نوشیدنی‌های خنک اکیداً توصیه می‌شود از نوشیدنی‌های غیر‌بهداشتی مانند انواع فالوده، شربت و یخ در بهشت که توسط فروشندگان دوره گرد عرضه می‌شود خودداری کنید.

 استفاده نکردن از غذاهای حاوی تخم‌مرغ

در ادامه توصیه‌های بهداشتی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تاکید شده که به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های منتقله از شیر فاسد یا آلوده، تا حد امکان از بستنی‌های پاستوریزه صنعتی به جای بستنی سنتی استفاده نمائید. با توجه به استقرار هوای گرم و تأثیر آن بر فساد مواد غذایی حساس، توصیه می‌شود از خرید مواد غذایی حساس از جمله لبنیات و مواد پروتئینی و تخم‌مرغ از دست فروشان اکیداٌ خودداری کنید.

از خرید فست فود از دکه‌های خیابانی خودداری فرمایید، زیرا  فاقد امکانات نگهداری مواد غذائی هستند و خمیر و مواد اولیه را برای ساعات طولانی خارج از یخچال نگهداری می‌نمایند. در صورتی که در سفر با خود وعده غذایی حمل می‌کنید، به یاد داشته باشید، بهترین زمان مصرف مواد غذایی گرم تا ۲ ساعت  پس از طبخ غذاست و پس از آن رشد میکروب‌های بیماری‏زا شروع می‌شود، پس غذای پخته را بیش از دو ساعت نگهداری ننمائید. همچنین در سفر با توجه به گرمای شدید هوا اکیداً از مواد غذایی که در آن تخم‌مرغ و مواد با پایه شیر مثل سس مایونز به کار رفته با توجه به فساد سریع استفاده ننمائید.

شنا نکردن در کانال‌های روباز

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچنین تصریح کرد: از خرید آب میوه‌جات مانند آب انار و غیره که در قالب بطری‌های بسته‌بندی فاقد مجوز بهداشتی و آرم سیب سازمان غذا و دارو عرضه می‌شود اکیداً خودداری نمائید زیرا این محصولات عموماً تقلبی و با استفاده از رنگ و اسانس غیر‌مجاز تهیه می‌شوند. از شنا‌کردن در کانال‌های روباز آب خودداری فرمائید، زیرا آب موجود در کانال‌ها به‌علت عدم تصفیه می‌تواند انواع عفونت‌های گوارشی  و پوستی را ایجاد کند.

همچنین در این اطلاعیه یادآور شد: تا حد امکان از حضور در فضای آزاد و پیاده‌روی طولانی مدت و فعالیت‌های فیزیکی زیر نور خورشید خودداری شود. استفاده از کلاه‌های سایبان‌دار، لباس‌های نخی با رنگ روشن، همچنین استحمام مداوم از جمله روش‌هایی هستند که از گرمازدگی جلوگیری می‌نمایند. یادآوری می‌شود دمای خورشید می‌تواند دمای بدن را تا ۱۵ درجه فارنهایت افزایش دهد. همچنین استفاده از عینک آفتابی با حفاظت استاندارد در مقابله با اشعه ماوراء بنفش (uv)  خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی توصیه می‌شود.

 مصرف خاکشیر، تخم‌شربتی و آبلیمو برای رفع عطش

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: استفاده از خاکشیر، تخم‌شربتی و مصرف آبلیمو در آشامیدنی‌های روزانه به کاهش گرمازدگی و عطش ناشی از آن کمک می‌کند. به پیش‌بینی وضعیت هواشناسی و تغییرات دمای محل سکونت و اطلاعات و گزارش‌های  هواشناسی که از رادیو و  تلویزیون پخش می‌شود، توجه کنید. افراد سالمند و کودک و بیماران قلبی عروقی از جمله افراد حساس و از عمده قربانیان موج گرما هستند که در حد امکان بایستی در برابر شرایط گرمائی حفاظت شوند.

در پایان اطلاعیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازآمده ‌است: در حد امکان اصول کمک‌های اولیه مقابله با شرایط اضطراری حاصل از موج گرما را فرا گیرید. غذا را به مقدار کم و در وعده‌های (دفعات) متعدد مصرف کنید. همچنین زمانی که مجبور به فعالیت در محیط باز هستید تعداد دفعات استراحت و فاصله انداختن بین کار را رعایت کنید.

تسنیم


شماره خبر 5874 - ۱۳۹۶/۰۴/۱۰

sdsfrefvrev
خانه هنر نیایش
Website Uptime Monitoring By ServiceUptime.com